Poniżej przedstawiono niektóre z najczęstszych rodzajów i przyczyn wypadków na wodzie.

Kolizje żeglarskie

Zderzenia łodzi są częstym rodzajem wypadków. Jest to szczególnie prawdziwe w okresie letnim, kiedy wielu żeglarzy wypływa na wodę. Kolizja na łodzi może być spowodowana nadmierną prędkością, niezdolnością do kontrolowania łodzi lub zaniedbaniem. Dzieje się tak dlatego, że osoby znajdujące się na pokładzie nie są bezpiecznie przymocowane do siedzeń, tak jak w samochodzie. Zamiast tego kolizja powoduje, że wszyscy lecą i zderzają się z innymi obiektami na pokładzie. Takie zderzenie może również spowodować poważne obrażenia głowy.

Wypadki na jachtach

Wypadki na jachtach zdarzają się, gdy za kierownicą siedzi niedoświadczony operator. Wypadki na jachtach są również poważniejsze ze względu na duże rozmiary jednostki pływającej. W zderzeniu z mniejszą łodzią, jacht może spowodować więcej szkód i obrażeń. Nieprzestrzeganie odpowiednich zasad bezpieczeństwa i przepisów żeglarskich podczas prowadzenia jachtu może również skutkować sankcjami karnymi i cywilnymi.

Wypadki z udziałem łodzi pontonowych

Pontony mogą wydawać się bezpieczniejsze. Jednak są one tak samo podatne na wypadki jak inne rodzaje łodzi. Na łodzi pontonowej częściej się relaksujesz, co może prowadzić do zaniedbań w prawidłowej eksploatacji pojazdu. Śruby napędowe łodzi pontonowych mogą również stanowić zagrożenie, zwłaszcza jeśli pasażerowie na pokładzie spożywają alkohol i są bardziej podatni na utratę równowagi.

Wypadki przy czarterze jachtów

Innym częstym rodzajem wypadków na łodzi są wypadki z udziałem łodzi czarterowych. Miłośnicy żeglarstwa mogą wynająć łódź od różnych firm. Podczas wypożyczania łodzi otrzymujesz krótki instruktaż dotyczący sterowania łodzią, a następnie jesteś proszony o podpisanie zrzeczenia się odpowiedzialności. Jednakże, jako kierowca okazjonalny, możesz nie mieć doświadczenia lub umiejętności, aby dobrze nawigować wynajętą łodzią. Może to prowadzić do wypadków i obrażeń. Jeśli wypadek na łodzi czarterowej jest spowodowany usterką mechaniczną łodzi, możesz mieć prawo do ubiegania się o odszkodowanie od firmy wynajmującej.

Jazda pod wpływem alkoholu

Prowadzenie łodzi w stanie nietrzeźwym jest tak samo niebezpieczne jak prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu

Wypadki w portach i dokach

Wypadek na łodzi może się zdarzyć nawet wtedy, gdy nie poruszasz się aktywnie po wodach. Niedbałe lub nieostrożne działania pracowników przystani lub portu mogą spowodować wypadek z udziałem Twojej jednostki pływającej. To z kolei może prowadzić do obrażeń.