Jest wielką atrakcją dla tych, którzy fascynują się żeglugą śródlądową oraz historią obiektów hydrotechnicznych. Jego powstanie ściśle wiąże się z budową słynnego Kanału Gliwickiego – ważnej drogi wodnej oraz wielkiej atrakcji turystycznej, po której urządzane są wycieczkowe rejsy. Dla wielu osób początkiem takiej wyprawy są właśnie Gliwice i tutejszy port, który z pewnością warto odwiedzić ze względu na jego specyfikę oraz rolę, jaką odgrywa on w dzisiejszej gospodarce.

Port i jego dzieje


Wiadomo, że w XIX wieku port rzeczny istniał na terenie ścisłego centrum Gliwic. Było to w czasach, gdy Kanał Kłodnicki łączył najważniejsze zakłady przemysłowe tego miasta i pomagał im w transporcie swych towarów do Wrocławia. Gdy Kanał Kłodnicki zaczęto likwidować, port ten stał się częścią gliwickiej historii. Jego spadkobiercą jest nowy port, który zaczęto budować wraz z nową drogą wodną – słynnym Kanałem Gliwickim. Ważnym rokiem w dziejach portu był 1939, kiedy to Gliwice mogły się już pochwalić portem przeładunkowym oraz stacją kolejową. Prace związane z budową portu zostały wprawdzie przerwane na czas wojny, jednak po 1945 roku szybko do nich powrócono, dzięki czemu mógł się on stać jednym z najnowocześniejszych portów rzecznych w Polsce.

Port i jego rola w XXI wieku


Port w Gliwicach to wyjątkowo ważny dla Górnego Śląska port rzeczny. To tu zaczyna się droga wodna, która liczy sobie ponad 40 km długości i która zapewnia Gliwicom połączenie z Odrą. Dzięki niemu Gliwice są pierwszym punktem na trasie Odrzańskiej Drogi Wodnej, która kończy się w Szczecinie. Port w Gliwicach uchodzi za jedne z najnowocześniejszych portów rzecznych w Polsce, a jego roczna zdolność przeładunkowa wynosi około 2 milionów ton. Zachwyca też tutejszy układ basenów oraz ogromna ilość magazynów i obiektów o ogromnym znaczeniu dla gospodarki. Port ten stanowi bardzo ważną część Śląskiego Centrum Logistyki, które może się również pochwalić terminalem kolejowym i terminalem celnym. Tu również zaczynają się wycieczkowe rejsy po Kanale Gliwickim, które cieszą się coraz większą popularnością.

Port w Gliwicach to jeden z najciekawszych portów rzecznych w Polsce oraz jedna z największych atrakcji na terenie miasta. Warto tu zajrzeć, gdyż zarówno sam port, jak i Kanał Gliwicki, zajmują bardzo ważne miejsce w gospodarce Górnego Śląska.