Chcę wyjaśnić jak działa transport, ile to kosztuje i jak poruszać się transportem publicznym w Sztokholmie (metro, autobusy, pociągi podmiejskie, tramwaje i łodzie).

Co nowego w transporcie publicznym w Sztokholmie

Transport publiczny w Sztokholmie jest zarządzany przez firmę Storstockholms Lokaltrafik lub SL. Niedawno poinformowali o zmianach.

Obecnie nie ma już słynnych stref ABC na które podzielone jest miasto Sztokholm, a wszystko zostało uproszczone w taki sposób, że jeden bilet jest ważny we wszystkich strefach, a zatem istnieje stała cena za bilet na transport kolejowy, autobusowy, metro itp. Cena ta jest ważna wszędzie tam, gdzie podróżujesz transportem publicznym w Sztokholmie przez 75 minut.

Zlikwidowano również kategorie „helt” i „reducerat”, które wskazywały, czy płacisz pełną cenę, czy jesteś uprawniony do zniżek na korzystanie z transportu publicznego. Teraz kategorie są następujące: vuxen, pensionär, student, ungdom – dorosły, emeryt, student, młodzież (20 lat lub mniej!).

Jeśli podróżujesz z dziećmi, pamiętaj, że jeśli mają one mniej niż 7 lat, nie płacą za przejazd. Nie ma też ograniczeń co do liczby dzieci, które mogą podróżować z osobą dorosłą. Jeśli podróżujesz w weekendy – od piątku od godziny 12:00 do niedzieli do godziny 24:00 możesz zabrać do 6 dzieci do 12 roku życia bezpłatnie na jedną osobę dorosłą z biletem. Dotyczy to również świąt państwowych i dnia poprzedzającego, Midsommar i dnia poprzedzającego oraz od 23 grudnia o godz. 00:00 do 6 stycznia o godz. 24:00. Oznacza to, że jeśli wybierasz się do Sztokholmu na Boże Narodzenie i Sylwestra, Twoje dzieci poniżej 12 roku życia nie płacą za transport publiczny.

Jeśli nie jesteś w Sztokholmie w celach turystycznych, ale jesteś na Erasmusie lub wymianie i jesteś dorosłym studentem, musisz posiadać legitymację studencką z logo SL (żadnych innych międzynarodowych legitymacji studenckich lub podobnych) i studiować co najmniej 75% swojego czasu, aby uzyskać 75% zniżki na prawie wszystkie bilety komunikacji miejskiej.

Po raz pierwszy od kilku lat wzrosła cena okresowych kart turystycznych, czyli na 24 lub 72 godziny, 7, 30, 90 i 365 dni. Jeśli chcesz wyjechać poza obszar metropolitalny i odwiedzić Gnesta lub Bålsta, nie musisz już płacić dodatkowo.

Ceny transportu publicznego w Sztokholmie

W Sztokholmie można kupować pojedyncze bilety jeden po drugim lub doładować kartę i podróżować aż do wydania wszystkich pieniędzy. Jest to tak zwana reskassa i zazwyczaj jest dużo tańsza w porównaniu z kartą SL-Access, która kosztuje około 20 SEK (8 zł. Nie jest to karta Stockholm Pass, która pozwala na zwiedzanie muzeów i atrakcji za darmo.

Ceny biletów jednorazowych na komunikację miejską w Sztokholmie są następujące:

Bilet jednorazowy kupiony u kierowcy: 50 SEK (20 zł) dla dorosłych; 34 SEK (14 zł) dla wszystkich innych kategorii.
Bilet kupiony przez telefon komórkowy, w automatach lub u konduktora SL: 37 SEK (15 zł) dla dorosłych; 25 SEK (10 zł dla pozostałych osób
Bilet jednorazowy opłacony kartą doładowującą SL-Access: 37 SEK (15 zł) dla dorosłych; 25 SEK (10 zł) dla wszystkich innych kategorii.